Sterowanie i kontrola naszego mieszkania będzie odbywać się za pomocą serwera http postawionego na routerze i karcie przekaźników podłączonych do portu USB routera lub płytki arduino i karty przekaźników. Dostęp do serwera będzie oczywiście tylko po sieci lokalnej. Kilka danych typu temperatura będą cyklicznie wysyłane na zewnętrzny serwer w celu monitoringu kluczowych wskaźników z poza mieszkania.
Dlaczego tak ? Wydaje mi się ten sposób najbardziej uniwersalny. Praktycznie każdym urządzeniem mającym dostęp do  internetu będzie można sterować całą automatyką: tablet, telefon, komputer czy nawet telewizor. Po za tym webowe języki to języki w których czuję się najlepiej.
Tak prezentuje się pierwsza wersja GUI:

Pierwszą funkcją, którą mam zaplanowaną już bardzo dokładnie jest „pogodynka”. Temperatury router będzie czytał bezpośrednio z magistrali 1-wire. Wilgotność powietrza jak i pozostałe parametry zewnętrzne „wycinane” są ze strony wydziału geografii UMK gdzie publikowane są wyniki pomiarów ich stacji meteorologicznej. Aktualizacja jest co minutę a że mieszkam bardzo blisko uznałem te pomiary za satysfakcjonujące i nie odbiegające od warunków panujących wokół bloku. Dodatkowo wyświetlam za pomocą Yahoo Weather API grafikę przedstawiającą aktualną pogodę. Nie jest to niestety specjalnie precyzyjne a aktualizacja odbywa się tylko kilka razy na dobę. Stanowi to raczej dodatkowy element dekoracyjny.

Jeżeli uda mi się zdobyć w dobrej cenie układy ds2438 to pomiary wilgotności zewnętrznej i wewnątrz pomieszczeń również będę przeprowadzał za pośrednictwem magistrali 1-wire.

Cała reszta jest na jeszcze bliżej nieokreślona. Wiem na pewno, chciałbym sterować roletami i oświetleniem większej części mieszkania. Jest też kilka innych pomysłów, ale o nich kiedy indziej.

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

3 thoughts on “GUI naszego „inteligentnego” mieszkania – myHome

    • Author gravatar

      Można dowiedzieć się jaki serwer został postawiony na routerze? Ogólnie to również brałem pod uwagę dwa rozwiązania tzn. Arduino oraz router z OpenWRT, jednak rozwiązanie z routerem wydaje mi się tańsze a jednocześnie daje więcej możliwości dlatego je wybrałem. Także posiadam router D-link dir-300, planuje zakupić czujnik temp. DS18B20 i jakiś moduł z 2 przekaźnikami np.: allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=Modu%C5%82+2+przeka%C5%BAnik%C3%B3w+Arduino tylko nie wiem czy ten moduł będzie współpracował z tymi elementami. Chcę sterować kotłem C.O. przez internet.

    • Author gravatar

      Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting