Od kilku lat przymierzaliśmy się z małżonką do zgrania kaset VHS na jakiś cyfrowy nośnik. Wstępnie założyliśmy, że zlecimy to jakiejś firmie, lecz po zbadaniu rynku i zorientowaniu się jak to cenowo wygląda stwierdziliśmy, że sami się tym zajmiemy. Cena 15-20zł za godzinę materiału, mamy do zgrania w sumie koło 20 godzin materiału dało by to kwotę koło 400zł. Sama kwota jest może i akceptowalna, ale najgorsze w tym jest wysyłanie materiałów pocztą czy kurierem w obie strony. Co by się stało gdyby paczka zginęła ? Żadne odszkodowanie nie będzie w stanie zrekompensować utraconych materiałów.

Kupiliśmy na allegro ADAPTER VHS usb PC DVD VISUAL B144. Dotarł do nas w 2 dni. Posiadamy odtwarzacz kaset VHS firmy LG serii EC i kilka rodzai kabla. Do zgrywania filmów na komputer użyłem programu Debut Video Capture, który jest świetny i niesamowicie prosty. Pojawił się niestety problem z dźwiękiem, który niestety nie przechodzi przez adapter. 
Swoją drogą po co wypuszczali te przewody ?
Dźwięk dzięki specjalnej końcówce 2xChinch -> Jack stereo wpuściłem przez gniazdo line-in. Po odpowiednim skonfigurowaniu Debuta, tzn. podania źródła dźwięku, filmy były zgrywane z dźwiękiem.

Pierwsza kaseta została wczoraj zgrana wstępnie dzielona na sceny. Nie chciałem nagrywać więcej jak półgodzinne kawałki filmu, żeby w razie awarii któregoś z podzespołów zaangażowanych w tą operację nie zaczynać wszystkiego od początku. Filmy zgrywałem do formatu mpeg2, jedna kaseta 240 zajęła mi na dysku Blisko 6GB.

Mając materiał przystąpiłem do montowania filmu. Użyłem do tego celu programu Ulead VideoStudio. W pierwszym momencie wydawał się bardzo trudny co po chwilowym oswojeniu okazało się nieprawdą. Bardzo prosto przycina i dopasowuje się klipy montując je w sceny. Nie będę się zagłębiał  w tajniki montowania wideo bo to jest bardzo indywidualna kwestia i każdy robi to pod siebie. Program buduje piękne menu z ikonami rozdziałów w formie fragmentów filmu. Świetnie to wygląda. Pierwsza płyta jest już nagrana teraz czas na zdigitalizowanie pozostałej porcji materiału 🙂
Tags :

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting