W dniu dzisiejszym przybył do mnie kolejny gadżet na testy. Mowa tu o monitorze energii od firmy Zamel z pod znaku supla MEW-01. Jest to jeden z trzech testowych modułów MEW-01 jaką Zamel rozdał do testów. Moduł ma możliwość podłączenia do lokalnego brokera MQTT. Nie jest tym samym konieczne korzystanie z chmury Supla.

Instalacja

Miejsce na MEW w rozdzielnicy jest, ale że wymaga delikatnych przeróbek. Postanowiłem miernik podpiąć w trybie tymczasowym :P. Rozdzielnicę przebuduję w weekend. Musze pozbyć się dzwonka i przesunąć praktycznie wszystkie moduły.

Konfiguracja pod MQTT

Połączenie MEW-01 do aplikacji supla zajęło dosłownie chwile. Praktycznie nic nie trzeba było robić. Aplikacja po kliknięciu „dodaj urządzenie” wprowadziła ustawienie lokalnej sieci wifi do urządzenia i zrobiła co trzeba. 3 minutki i w aplikacji widziałem urządzenie i jego wskazania.

Ale jak wiadomo ja nie chcę korzystać z aplikacji a z lokalnego brokera MQTT 🙂

Aby tego dokonać trzeba na module przytrzymać przycisk config przez około 5 sekund aż dioda zacznie mrugać. Z pośród dostępnych sieci LAN pojawi się sieć stworzona przez MEW. Musimy się z nią połączyć dowolnym urządzeniem. Następnie uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy adres : 192.168.4.1 gdzie znajduje się panel konfiguracyjny modułu. Zmieniamy protokół z supla na MQTT i dajemy dane naszego brokera. Restart i już. MEW-01 wysyła wszystkie dane do mosquitto ( w moim przypadku 😛 )

Monitor energii MEW-01 w Home Assistant

Urządzenie bez najmniejszego problemu zostało wykryte razem ze swoimi wszystkimi encjami.

Kilka chwil i mamy gotowy piękny dashboard ze wskazaniami z naszego licznika 🙂 Muszę jeszcze poza rozbitymi na fazy wskazaniami porobić sumaryczne wskaźniki. Plan na najbliższe dni. Muszę spisać stan licznika, aby mieć możliwość wyświetlania jego stanu po dodaniu wartości, które mewa od tej chwili będzie mierzyć. Będę mógł zweryfikować poprawność pomiaru z MEW-01 i licznika operatora.

Error :/

Niestety nie wszystko działa tak jakbyśmy tego chcieli. Raz na 10 minut MEW-01 gubi połączenie z MQTT i encje stają się niedostępne. Po chwili moduł łączy się ponownie i wszystko działa jak należy. Najgorsze jest to, że w czasie resetu MEW całe MQTT staje się niedostępne i nie działają pozostałe urządzenia działające na tym protokole.

Po konsultacji z supportem supla dostałem informację aby zaktualizować mosquitto do najnowszej wersji. Do tej pory działałem na 1.5.7 bo taka była najwyższa wersja dostępna w repozytorium debiana pod raspberry. Po krótkim boju mam aktualnie najwyższą dostępną wersję 2.0.11. Niestety nie rozwiązało to mojego problemu.

Kolejnym tropem do zbadania był fakt, że mew wysyła bardzo dużo danych – dużo i często. Trzeba było zrobić szybki remanent limitów w konfiguracji mosquitto. Tutaj też nie znalazłem nic do poprawy. Limity są domyślnie zdjęte, więc nie możliwe, żeby coś było w tym temacie źle skonfigurowane.

W dniu dzisiejszym ma pojawić się aktualizacja, dzięki której będzie możliwe ustawienie opóźnienia między odczytami wartości z miernika. Mam nadzieję, że to ustabilizuje pracę serwera MQTT i wszystkie problemy z tym związane. Dodatkowo mają pojawić się dodatkowe encje ze wskaźnikami ułatwiającymi diagnostykę jak np. siła sygnału wifi.


edit:
Problem został rozwiązany. Zrywanie połączenia nie było winą samego modułu a mojego routera. Posiadam FunBox6 od orange. Nie wiem czemu ale nie chcą moduły supla na nim pracować. Podłączenie MEW-01 przez osobny AP rozwiązało problem z przerwami w dostawie informacji do HA. Wszystko pięknie się wyświetla mogę teraz policzyć ile kawek dziennie piję 😛 Poniżej przedstawiam najbardziej aktualny widok mojej karty energetycznej:

Karta energia

Podsumowanie

Montaż i instalacja tego urządzenia jest bajecznie prosta. Nikt nie powinien mieć z nim większego problemu. Pamiętajmy jednak, że montaż najlepiej zlecić komuś kto ma do tego uprawnienia. Gdyby nie drobna niedogodność z zapychaniem MQTT nie miałbym się do czego przyczepić. Mam nadzieję, że zostanie to na dniach poprawione i zostanie tylko obserwować wskazania i optymalizować zużycie energii. Obserwowanie wskazań mewy na wykresach to czysta przyjemność. W przyszłości planuję pobawić się trochę z panelami słonecznymi także będzie okazja potestować MEWkę w dwóch kierunkach 🙂

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

9 thoughts on “Montaż monitora energii od supla MEW-01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting