Wszystko miało być pięknie cacy, ale nie od razu było.

Po zainstalowaniu sterowników do przejściówki USB/RS232 w systemowym menadżerze urządzeń  utworzył się port COM, któremu nadałem numer 2. Zainstalowałem sterowniki magistrali 1-wire.
Podłączyłem adapter 1-wire {DS9097E} i nic. Żaden program nie wykrywa czujnika.

Nie ukrywam, że bardzo mnie to poirytowało. Powodów mogbyć wiele, może przejściówka USB/RS232 jest wadliwa, może źle polutowany adapter (wątpliwe), może czujnik padnięty…

Drążyłem temat kilka dni. Razem ze sterownikami 1-wire, zainstalował się program OneWireViewer, który ma bardzo fajny konfigurator. Można nim wykryć automatycznie czy i do jakiego portu podłączony jest adapter 1-wire i jakiego rodzaju jest to urządzenie.

Konfigurator wykrył mój adapter na właściwym porcie więc mogę założyć, że adapter i przejściówka są sprawne.

Wyczytałem, że podłączenie adaptera przez USB/RS232 może spowodować, że na wyjściu magistrali będzie bardzo niskie napięcie i najprawdopodobniej będę musiał zasilać układ z zewnątrz a nie „na pasożyta”.

 

Po zmierzeniu napięcia na wyjściu układu gdzie było koło 4,5V przy włączonym oprogramowaniu, więc powinno wystarczyć. Mimo to spróbowałem podłączyć to wszystko z zewnętrznym zasilaniem i niestety nie pomogło :/ Może czujniki oba wadliwe.

Postanowiłem zmienić nieco plan działania. Załatwiłem sobie 10-letniego laptopa z portem szeregowym, żeby wyłączyć z
użycia przejściówkę USB/RS232. Zainstalowałem na nim Linuxa, żeby
skorzystać z programu digitemp. Miałem do dyspozycji Ubuntu 12.04 i Debiana 6.0.6.

Na
pierwszy ogień miał lecieć Debian gdyż miało się obejść bez ręcznego
kompilowania digitemp’a, który jest repozytoriach Debiana, niwelując kolejny „utrudniacz”, który znając życie i mojego ostatniego
pecha na pewno utrudniłby zadanie.

Włożyłem płytę z Debianem, wybrałem źródło bootowania i … nic. Nie chciał ruszyć. Coś się źle ściągnęło, wypaliło :/ Zainstalowałem ubuntu. Tutaj trzeba było skompilować digitempa. Włożyłem adapter do portu. Odpalam terminal, wpisuje:

sudo digitemp -s /dev/ttyS0 -i -c /etc/digitemp.conf

i dostaję

DigiTemp v3.3.2 Copyright 1996-2004 by Brian C. Lane
GNU Public License v2.0 – http://www.brianlane.com
owAcquire: failed to set attributes: Input/output error
Error 24: Failed to initialize system resource 

Próbowałem wpisywać inne numery portów ttyS1, ttyS2, ttyS3 bez poprawy. Z głupoty podłączyłem adapter USB/RS232. W terminalu wpisałem

dmesg | grep tty

Pojawił sie port ttyUSB0. Wpiąłem adapter ponownie zainicjowałem digitempa i ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem numery ROM sensorów 🙂

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting