Kiedy wziąłem do ręki DS2438 i zobaczyłem jakie to malutkie, bardzo się zdziwiłem. Na zdjęciach wyglądają na większe 🙂 Nie posiadam aż takich zdolności żeby polutować do nóżek układu oddalonych od siebie po mniej niż milimetr jakieś kabelki. Stwierdziłem, że na allegro na pewno znajdę jakiś adapter który mi pozwoli wlutować to wlutować w płytkę.

Znalazłem kilka takich adapterów, które tak naprawdę i tak są płytkami do których trzeba DS przylutować, takie rozwiązanie nie do końca mnie satysfakcjonowało. Trzeba by było cały układ polutować na 2 płytkach albo płytka + „pająk”. Zadzwoniłem do znajomego elektronika i on powiedział mi, że może mi zaprojektować i zrobić płytkę według projektu. Stwierdziłem, że jak już coś robić to trzeba to robić porządnie 🙂 Zaprojektowałem sobie płytkę sam przy pmocy programu ExpressPCB. Nie wiem czy zgodnie ze sztuką elektroniczną, ale na moją logikę powinno działać. Rozmieściłem wszystkie elementy. Płytka zaprojektowana z myślą o uniwersalnym przeznaczeniu. Przewidziane są 3piny na czujniki temperatury, które można opcjonalnie podłączyć, oraz 4piny na czujniki wilgotności czy fotodiody badające natężenie światła. Będzie też mini dioda wskazująca napięcie na płytce. Całość zmieści się na laminacie 20x25mm. Przesłałem projekt znajomemu do akceptacji 🙂

Przy pomocy tego układu można zbudować urządzenia mierzące wilgotność czy ciśnienie powietrza oraz nasłonecznienie.

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

5 thoughts on “Układ DS2438 – 1-wire

  • Author gravatar

   Witam.

   Czy mógłbyś opublikować tą płytkę PCB co ją zaprojektowałeś?

   dzięki
   Łukasz

  • Author gravatar

   Witaj. Świetny blog! Mam pytanko – czy uruchomiłeś ten pomiar wilgotności? Piszesz o układzie DS2438 a z tego co wyczytałem, do pomiaru wilgotności trzeba to jeszcze połączyć z innym układem np. HIH-4000:
   Relative humidity measurements DS2438 + HIH-3610/4000/4010
   mrsoft.fi/images/lts6.png
   mrsoft.fi/humi.htm

   Mam teraz mały problem bo kupiłem DS2438 a nie mogę znaleźć HIH-4000 w polskich sklepach internetowych. Poza tym są one bardzo drogie. Czy jest jakiś inny sposób?

   • Author gravatar

    Witam. Poczytaj tutaj: openrouter.info/index.php?option=com_content&view=article&id=90 jest to opisany układ na bazie DS2450 (o ile dobrze pamiętam to on zawiera w sobie – w pewnym uproszczeniu – cztery układy DS2438). Jeżeli chcesz mierzyć wilgotność w miarę dokładnie, to nic tańszego raczej nie znajdziesz niż HIH-4000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting