Funkcjonalności mojego e-mieszkania
Jako, że technologia jaką dysponowałem i planowałem pod koniec 2012 roku się zmieniła i pojawiły się nowe możliwości, muszę też zmienić założenia i funkcjonalności mojego smart mieszkania. Rozwój IoT, umiejętności DiY oraz powszechny dostęp do wiedzy i „chińskiej” technologii sprawił, że na przełomie ostatnich lat zmodernizowałem 50% mojej instalacji.
Założenia instalacji:
- tanio
- niezawodnie
- kontrola zdecentralizowana
- wszystkie urządzenia w jednym miejscu
- sterowanie zdalne
- nie uzależnić instalacji od dostępu do internetu
- prosta obsługa smartfon/www/przyciski na ścianach
- obsługa większości dostępnych w IoT protokołów: WiFi, ZigBee, z-wave, bluetooth, IR, RF433
(aktualizacja 24.03.2021)
Funkcjonalności mieszkania:
Oświetlenie
Mam w mieszkaniu 18 obwodów świetlnych w tym lampy, spotlighty, taśmy RGB (~20m) i białe (~15m), i różnego rodzaju podświetlenia dekoracyjne mebli. Generalnie ma w mieszkaniu dużoooo światełek. Lubimy mieć jasno 🙂 Nie używam tak zwanych smart żarówek. Jakoś skutecznie odstraszają mnie problemy związane z nimi i odcinaniem im napięcia przez włączniki na ścianie. Większość mojego oświetlenia obsługuje Fibaro i moduły z-wave: 6x Double2, 1x Single2, 2x Dimmer2 i 2x RGBW. Dodatkowo oświetlenie dekoracyjne mebli w salonie obsługuje sonoff mini.
W najbliższej przyszłości będę przerabiał mój pochłaniacz na obsługiwany w smartny sposób przez do dojdzie na liście dodatkowe źródło światła. W modyfikacji pochłaniacza razem z jego oświetleniem będą się włączać nowe ledy pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Aktualnie mam już podłączone podświetlenie LED szafek pod przycisk pochłaniacza. trzeba jedynie zrobić go jeszcze smart 🙂
Jak się troszkę ociepli i wyjdę na balkon podłączę też całe oświetlenie balkonowe pod jeden ściemniacz DIW-01 od supli, który wygrałem na jednym z forumowych konkursów.
Ogrzewanie, klimatyzacja i nawilżanie
Ogrzewanie w naszym mieszkaniu jest sieciowe jak to w bloku zazwyczaj bywa. Zatem jedyne co możemy tu kontrolować to zawory na grzejnikach. Temperaturą jak i oświetleniem w mieszkaniu zarządza Fibaro i 5szt Danfoss 014g0013. Od samego początku posiadania centralki hc2 czyli juz blisko 5lat nie ruszam harmonogramu ogrzewania. Raz ustawiony działa bezbłędnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Baterie w głowicach wymieniam co 2 sezony. Poza tym ogrzewanie jest autonomiczne i bezobsługowe.
Klimatyzacja ma się według naszych planów pojawić w tym roku na naszej salonowej ścianie. Jak będzie się okaże. Z racji, że mieszkamy na ostatnim piętrze i okna mamy od południa to latem mieszkanie nam się bardzo mocno nagrzewa i myślę, że w tym roku cierpliwości zabraknie i nasze męczarnie dobiegną końca 🙂
Nawilżanie póki co odbywa się w sposób manualny. Mam zwykły nawilżacz powietrza, który włączam jak mi się przypomni 😛 . Mam pomiar wilgotności w mieszkaniu ale jakoś do tej pory nie było sposobności, żeby chociażby podłączyć nawilżacz przez smart gniazdko i sterować nim w zależności od wilgotności powietrza. Temat nigdy nie był jakoś specjalnie pilny i pewnie poczeka do następnej zimy.
Alarm i bezpieczeństwo
- czujniki ruchu / kontraktony
- czujnik czadu
- czujniki zalania
- powiadomienia mailowe/sms/push
- (aktualizacja 09.2016) Wszystkie powyższe zrealizowane za pomocą fibaro
Monitoring
3 kamery (aktualizacja 09.2016) Monitoring Video – kamery 3szt
Pomiary
- temperatury i innych warunków atmosferycznych wewnątrz i na zewnątrz ( 1-wire )
- powiadomienia mailowe/sms/push
- (aktualizacja 09.2016) Wszystkie powyższe zrealizowane za pomocą fibaro
Rolety / Okna
- rozbudowany system sterowania roletami:
- lokalnie pojedynczej rolety przyciskiem ściennym przy danym oknie
- centralnie wszystkimi roletami przyciskiem przy wejściu (aktualizacja 09.2016)
- roletami przy pomocy www ( linux, windows, android itp )
- automatyczne zamykanie rolet przy uzbrajaniu alarmu
automatyczne otwieranie rolet przy rozbrajaniu alarmu, jeżeli na dworze jest jasno(aktualizacja 09.2016) Tryb bunkier nie aktualny- automatycznie zamykanie rolet po zmroku
- w zamyśle jest też kontrola temperatury i jej wpływ na rolety, tj. jeżeli w pomieszczeniu zrobi się latem za gorąco lub zimą za chłodno, rolety zostaną opuszczone.
Sprzątanie i podlewanie
Rozrywka
- Audio
- Alexa i spotify – podłączona do głośników sufitowych po Bluetooth do radia sufitowego KBSound iSelect 2 wiadomo w jakim celu 😛 – 2 głośniki 2,5” + 1 5”
- Radio sufitowe KBSound Basic w łazience włączane w łazience razem ze światłem – 2 głośniki 2”
- W kuchni radio Legrand Valena w ramce Livolo z podłączonymi 2 głośnikami sufitowymi 2” KontaktSimon
- Video
- TV 😛
- miBox
Pozostałe
Technologie i urządzenia:
Raspberry Pi 4B 4GB
Jest to centralny element naszego e-mieszkania. Malina zastąpiła rządzącego do początku tego roku Fibaro i jego HC2.
z-wave
Centralka Fibaro HC2 i cała plejada zabawek 🙂
Z-WAVE: FIBARO HC2 1x Motion + 2x UBS + 6x Double2 + 1x Single2 + 2x Dimmer2 + 2x Roller2 + 2x RGBW + FGPB + FGKF + FGDW + FGFS + FGSD
1x Syrena D-Link DCH-Z510
Danfoss 5x 014g0013
ZigBee
Już wkrótce ruszam z zabawą z urządzeniami w tym protokole. Jak tylko kupię koordynator będę się wam chwalił.
WiFi
- miBox – Centrum rozrywki
- iRobot Roomba 675 – Nasza nadworna sprzątaczka 🙂
- Amazon Echo Dot 2gen. – Alexa obsługuje głosowo nasze mieszkanie,
- Google Home Mini – komunikaty w języku polskim
- Sonoff mini – obsługa dekoracyjnego oświetlenia mebli salonowych. Ma jeszcze oryginalny firmware ale ESPHome już na niego czeka 😛
- Supla – MEW-01, DIW-01, mROW-02
- 2x gniazdo gosund sp-111 – podmienione oprogramowanie na ESPHome (MQTT) – jeden obsługuję pomiary pralki drugi obsługuje zapach elektryczny 🙂 Powinny te gniazda jak i w sumie sonoffy wpaść w kategorię niżej do ESP ale postanowiłem do tej wspomnianej dawać tylko urządzenia typowo DIY.
- Moduły wifi ESP8266 i ESP32
- 3x Wemos D1 mini – obsługa stacji meteo, lodówki i bramka 1wire do obsługi czujników DS18B20 – wszystkie 3 sztuki mają wgrane ESPHome i komunikują się z HomeAssistant’em po MQTT
- 2x NodeMCU ESP8266
- NodeMCU ESP-WROOM-32 ESP-32S – wgrana na niego jest bramka do obsługi czajnika, w zapasie ma jeszcze możliwość podłączenia 2 BLE urządzeń.
- 3x IPcam,
- FunBox6 – modem/router
Nie chcę testować wytrzymałości mojej sieci WiFi dlatego też mocno powstrzymuje się przed zakupem urządzeń na ten sposób komunikacji ale nie do końca mi się to udaje 🙂 To co już mam to muszę wykorzystać ale nowe urządzenia będą już kupowane tylko na ZigBee lub z-wave. Chyba, że nie będzie alternatywnego rozwiązania na inny niż WiFi protokół.
Bluetooth
- Czajnik Redmond RK-M216S-E – sterowany za pośrednictwem bramki bluetooth na ESP32
- Czujniki temperatury od Xiaomi
RF 433MHz
- Sonoff RF Bridge – obsługa czujników i pilotów. Projekt i piloty czekają na swoją kolej.
IR – podczerwień
- Broadlink RM3 mini – obsługa TV i pozostałych urządzeń sterowanych pilotami podczerwieni
Najnowsze komentarze