Powiem szczerze, że jest to urządzenie, które według mnie powinno jako pierwsze zostać zakupione przy startowaniu z zabawą w inteligentne domy. W prosty sposób możemy zamienić posiadane już urządzenia sterowane pilotem podpiąć do Home Assistanta. Broadlink produkuje dra rodzaje „pilotów” mini i pro. Pro w odróżnieniu od mini oprócz IR obsługuje też urządzenia sterowane przy pomocy RF (433MHz). Ja Osobiście posiadam wersję mini a urządzenia RF obsługuję Sonoff RF Bridge. Aktualnie w sprzedaży jest 4 generacja pilotów. Ja posiadam 3 kupioną za 20zł na olx. Cena regularna tych urządzeń to około 70zł.

Odczytywanie kodów z pilota

Aby odczytać kody z pilota mamy kilka sposobów, nie mniej najłatwiej zrobimy to przy pomocy programu Broadlink Manager. Program chodzi na windowsie. Odpalamy program i klikamy scan i czekamy aż wykryje naszego broadlinka. Tak przynajmniej jest napisane w większości instrukcji. U mnie jak zwykle pojawiły się komplikacje. Nie oprogramowanie mojego pilota nie wykrywało. Musiałem dodać urządzenie przy pomocy opcji „Add Devie” (chyba jakaś literówka się wkradła 😛 ). Jak już urządzenie dodałem to było z górki. Aby odczytać kod klikamy: Learn New Command i wybieramy czy skanowany kod to będzie IR czy RF. Następnie na pilocie klikamy interesujący nas przycisk i czekamy na pojawienie się kodu w konsoli. W Home Assistant wykorzystamy kody Base64 te które program generuje żółtą czcionką.

Prawda, że to jest bardzo proste ? A jakie daje nam możliwości. To jest wręcz niemożliwe do opisania słowami 🙂

Broadlink i Home Assistant

Uruchomienie pilota w HA opiera się na dodaniu odpowiedniej integracji, w której musimy podać IP po jakim znajdziemy broadlinka:

Dodawanie obsługi przycisków odbywa się już w pliku yaml. Poniżej przykłady:

- platform: broadlink
 mac: 34:ea:34:6f:6c:a2
 switches:
  - name: LG TV
   command_on: JgBYAAABIJISExETETcSEhISEhQQFBETETcROBESEjcRNhM1EjcTNRMEUERMSExE2EjY[...]
   command_off: JgBYAAABIJISExETETcSEhISEhQQFBETETcROBESEjcRNhM1TERISNxEUERMSExE2Ej[...]
  - name: Swieczki
   command_on: JgBQAAABJJQRFBEUEDkRFBEUEBQRFBEUEDkRORAUETkROBE5EETkQFRAUERQRFBAUEjR[...]
   command_off: JgBQAAABJJQRFBEUEDkRFBEUEBQRFBEUEDkRORBE5ETgRORA5ETkQFRAUERQRFBAUER[...]

Sporą niedogodnością jest tu brak informacji zwrotnej o włączeniu urządzenia. Sygnał jest wysłany ale czy do odbiornika dotarł to już inna kwestia. Przykładowo mam w salonie świece sterowane podczerwienią i przyciskiem w HA włączam i wyłączam je. Niestety jak postawi się coś pomiędzy broadlinkiem a świecami to sygnał jest praktycznie odcięty i mimo, że w aplikacji mam kontrolkę z informacją, że świece się świecą to wcale tak nie musi być.

Więcej informacji

Obszerniejsze omówienie integracji Home Assistanta i Broadlinka możecie obejrzeć na kanale DrZzs nieoficjalnego ambasadora Home Assistanta w sieci 🙂

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting