Przeczesując internet w poszukiwaniu informacji na temat inteligentnych domów natknąłem się na kilka artykułów gdzie „sercem i rozumem” systemu są komputery PC.

Pomysł wydaje się dobry ze względu na elastyczność, ale komputer chodzący 24h/dobę cały rok jest chyba mało ekonomicznym rozwiązaniem. Restarty, zawieszenia systemu jakoś mnie nie przerażały gdyż podstawowe założenie mojej instalacji jest takie, że wszystko ma być obsługiwane klasycznie jak i „inteligentnie” czyli nie mam zamiaru rezygnować z ściennych włączników i włączać wszystkiego komputerem i w razie awarii systemu zostać bez światła. Drążąc dalej temat trafiłem na kilka domowych systemów opartych o terminale HP t5710.

Terminal ten jest bezdyskowcem, system i cała reszta zapisywana jest na karcie CF. 
Żywotność jak i pojemność tych kart jest dosyć ograniczona przez co trzeba się natrudzić aby skonfigurować system tak aby nie „utrupić” karty zbyt szybko. Niewątpliwą zaletą terminala jest jego prądożerność. zasilany jest zasilaczem który zużywa około 35W. Bez problemu można podłączyć adapter 1-wire dzięki portowi rs232 i obsługiwać czujniki na których mi zależy. W razie czego można podłączyć monitor i kontrolery i pracować bezpośrednio na maszynie. Nie mniej jednak trzeba na niego wydać parę złotych, jeżeli w ogóle uda się znaleźć jakąś kompletną sztukę. Do tego jakiś dysk i wyjdzie kilkaset złotych a rozwiązanie nie w pełni mnie satysfakcjonuje, chociażby ze względu na to, że to kolejne urządzenie podłączone do prądu.
Kolejną rzeczą która mnie wręcz urzekła to openWRT na routerze w portem USB. 
Poczytałem troszkę i do takiego routera można podłączyć poprzez huba USB adapter 1-wire, dyski, kamery, płytkę z przekaźnikami i co tam jeszcze nam się zamarzy. 
W chwili obecnej jestem wręcz przekonany że na taki właśnie router/mózg się zdecyduję. Na celowniku mam router TP-LINK TL-WR1043ND.
 Router ten po wgraniu openWRT zyskuje niesamowite wręcz możliwości. Zaczynam się zastanawiać czy obudowa sieciowa Zyxela będzie jeszcze potrzebna.
Jak tylko zobaczę go w niespotykanie niskiej cenie kupię i przetestuję w starym mieszkaniu jeszcze przed przeprowadzką. Klamka zapadnie i nasze nowe inteligentne mieszkanie będzie kontrolowane przez router i centralę alarmową integra 32. Ciekawe co wyjdzie z tej symbiozy 🙂

Author : m4rlb0r0

Aktualnie siedzę we frontendzie. Na co dzień koduję HTML5, CSS3 (SASS) i JavaScript na potrzeby PrestaShop. Gdy zajdzie potrzeba nurkuję w backend do PHP i MySQL gdzie zaczynałem swoją przygodę z zaawansowaną developerką. Ciągły rozwój :)

1 thought on “Serce i Rozum

  • Author gravatar

   założenie mojej instalacji jest takie, że wszystko ma być obsługiwane klasycznie jak i "inteligentnie" czyli nie mam zamiaru rezygnować z ściennych włączników i włączać wszystkiego komputerem i w razie awarii systemu zostać bez światła.

   Też walczę z takim systemem – powyższe założenie już wykonane – działa w 100% – jeśli pad systemu – pozostają wyłączniki – sterownikiem jest tp-link mr3220 + karata 16in/out /atmega/ + krokówki findera serii 20.24.8…

   Kliknij do mnie na maila – wymienimy się doświadczeniami z placu boju…

   PS teraz walczę z 1wire – systematycznie zwiesza mi ruter 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalny Hosting