Magistrala 1-wire

O magistrali 1-wire ( definicję magistrali/interfejsu 1-wire podałem jakiś czas temu tutaj ) przeczytałem po raz pierwszy jakiś czas temu przy okazji poszukiwania inspiracji w tematyce inteligentnych budynków. Od razu mi się bardzo spodobała ze względu na tą prostotę i olbrzymią ilość gotowych układów scalonych od prostych termometrów po zaawansowane adresowane przełączniki. Dodatkową, olbrzymią zaletą jest możliwość zamówienia ze strony twórców interfejsu, darmowych próbek układów. W ten sposób zanim zaczniemy inwestować pieniądze mamy możliwość stworzenia i przetestowania prostych urządzeń praktycznie za darmo. Nie licząc kosztów zbudowania podstawowego adaptera (około 5zł).

Ja osobiście nie czekałem zbyt długo i po przeczytaniu kilku artykułów zbudowałem swój pierwszy adapter z 4diód i rezystora. Świetnie radził sobie z linuksowym digitemp’em i odczytem temperatur z czujników DS18B20. Nie radził sobie ten adapter w windowsie. Nie wiem dlaczego. Być może problem była przejściówka USB->RS232. W każdym bądź razie nie stanowiło to dla mnie większego problemu gdyż korzystam przy 1-wire z Ubuntu i OpenWRT.
Diodowy adapter nie jest jednak jedynynym adapterem, który pozwala komunikować się z magistralą 1-wire. Istnieją gotowe stworzone przez twórców interfejsu adaptery: DS9097, DS9097U czy adapter na USB DS9490.

Praktycznie każdemu, kto zacznie przygodę z 1-wire, zabawa z digitemp’em starcza na chwilę. Chyba, że od początku użytkownikowi zależy tylko i wyłącznie na odczycie temperatur z kilku czujników. Po głębszym rozeznaniu tematu możliwości digitemp’a stają się zbyt małe i instaluje się OWFS, który posiada o wiele większe możliwości niż digitemp gdzie można jedynie odczytywać wartości z czujników. One Wire File System jest dostępny tylko dla unixowych systemy operacyjne. OWFS tworzy na dysku wirtualny system plików. Każde podłączone do magistrali urządzenie widoczne jest jako katalog a jego właściwości jako pliki. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które można wykorzystać na wiele sposobów.

Profesjonalny Hosting